Pátá a šestá dětská nemoc

Znáte pátou a šestou nemoc? Nejsou tak známé jako třeba spalničky nebo neštovice, ale podobně jako ony patří mezi nejčastější dětská onemocnění.

Obě tyto nemoci jsou si na první pohled docela podobné - jsou virového původu a šíří se vzduchem. Projevují se vyrážkou a mívají lehký průběh, takže nevyžadují zvláštní léčbu. Proti žádné z nich se neočkuje, ale jejich proděláním získá organismus celoživotní imunitu.

A jak přišly ke svým podivným jménům? V době, kdy se pro ně hledaly názvy, byly nejrozšířenějšími dětskými nemocemi plané neštovice, spalničky, zarděnky a příušnice. A tak je lékaři pojmenovali jednoduše podle toho, že byly v pořadí pátá a šestá.

Pátá dětská nemoc

Pátá nemoc postihuje hlavně děti školního věku, ale zcela není vyloučena ani u dospělých jedinců. Navíc je vysoce nakažlivá. Inkubační doba je 6-18 dnů. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje na jaře a na podzim.

Charakteristické projevy nemoci

První den po nakažení se u dítěte objeví jasně červené tváře, oblast okolo úst je bledá, dítě může mít mírnou horečku. Na obličeji mívá vyrážku ve tvaru motýlka. Vyrážka může mírně svědit a zasahuje i oblast končetin.

Po dvou až čtyřech dnech vyrážka zbledne a za sedm dní zcela vymizí. Dítě už není infekční. Vyrážka se však může znova objevit během následujících měsíců, třeba když se kůže podráždí sluncem, třením a pocením, případně dojde-li k přehřátí organismu.

Jen v ojedinělých případech se u nemocného dítěte objeví rýma, zánět hltanu nebo lehká angína.

Léčba

Je zaměřena pouze na mírnění příznaků. Lze podávat léky proti svědění či bolestem kloubů nebo paracetamol na snížení teploty. Dítě by mělo mít klid, po dobu příznaků nejlépe v postýlce. Jakmile vyrážka zmizí, může do dětského kolektivu.

Komplikace

U dětí se sníženou imunitou nebo onemocněním krve, například anémií, může nemoc způsobit vážné komplikace, proto vždy vyhledejte lékaře. Těhotné ženy by se měly vyhýbat styku s nemocným dítětem. Ve vzácných případech může infekce přejít na plod a způsobit potrat.

Kdy vyhledat lékaře

Každou vyrážku je lepší ukázat lékaři. Jedině ten pozná, zda jde o pátou nemoc, nebo jinou chorobu provázenou kožními projevy. Navštívit lékaře je nutné, pokud se objeví vyrážka již při vysoké teplotě nebo pokud vyrážka neustupuje.

Šestá dětská nemoc

Toto onemocnění je velice časté u starších kojenců a batolat, nejčastěji se objevuje ve věku od 6-24 měsíců. Inkubační doba je 5-15 dnů.

Charakteristické projevy šesté nemoci

První den po nakažení se u dítěte objeví vysoká horečka, a to kolem 40 stupňů Celsia, která přetrvává 3-5 dnů. Teprve když teplota klesne k normálu, objeví se u dítěte vyrážka v podobě drobných růžových pupínků. Vyrážka se šíří na krk, trup a na horní končetiny. Na rozdíl od páté nemoci se nevyskytuje v obličeji. Do dvou až tří dnů vyrážka bledne, pupínky zcela vymizí. Vyrážka nesvědí, proto ji nemusíme nijak léčit.

Jen v ojedinělých případech se může u nemocného dítěte objevit slabá rýma, zánět hltanu, kašel, mírné zduření mízních uzlin na krku a šíji.

Léčba

Spočívá pouze ve zmírnění příznaků nemoci. Základem léčby je klid na lůžku, snižování teploty pomocí sirupů a čípků a dostatečný přísun tekutin. S nemocným dítětem nechoďte do kolektivu.

Kdy vyhledat lékaře

Nejnebezpečnější jsou u této nemoci vysoké teploty, při nichž malým dětem hrozí febrilní křeče. Pokud tedy vysoké horečky trvají déle než tři dny, navštivte raději lékaře.

 

Zažili jste vy u svého dítěte jednu z těchto nemocí?

Pátá a šestá dětská nemoc patří do témat
 • 6.nemoc Eliška 10.05.2015 18:13:20

  Ahoj. Malému dneska diagnostikovala dr. právě tu 6. nemoc. Jsou mu 3 roky. Začalo to vysokýma horečkama 39.2 v sobotu ráno. Dneska ráno se osypal-krk, záda, ruce, nohy, má rudé tváře. A dost ho to svědí. Zvláštní průběh nemoci. Způlky to vypadá na 5. a z půlky na 6. nemoc. Do toho zánět krku, bolí polykat, hrozná rýma a bolí oči na světle. Takže jen srážíme teplotu a dávám mu Fenistil kapky proti svědění. A homeo na krk a oscilo na imunitku. No snad bude brzy dobře.

 • ? Marie 02.08.2010 15:26:46

  Je možné, že spolu ty dvě nemoci souvisí? Že jedno dítě, to starší, dostane pátou nemoc a to mladší šestou?

  • Re: ? Hanka 19.02.2015 19:54:37

   I mě by to moc zajímalo a nikde to nemůžu dohledat

 • dotaz PETRA 02.08.2014 21:02:20

  dobry den mam k vam dotaz dcerka 14 mesicu ma ji 2 denvirasku nejprve to vipadoůo jako stipanec od komara ci hmizu ale uz to ma po celem telicku teploty nema viraska je rudu mirne vistoupla sou to vetsi kruhy o co by se mohlo jednat mam vihledat doktora dekuji mindzakova

 • Martina 19.07.2014 20:23:02

  Tak naše malá (11 měsíců) právě prodělává šestou nemoc. Začátek klasika, vysoké teploty ke 39 a pak vyrážka, ale HLAVNĚ v obličeji, na krku a za ouškama a pak mírně na bříšku a na zádech. A ta za ouškama jí svědí fakt dost, protože se pořád snaží drbat nebo o mě otírat, aby si ulevila. Ty vedra tomu asi moc nepomáhají. Ale u každého to probíhá asi trochu jinak.

 • Marcela 18.03.2014 21:07:52

  Malý měl v necelých dvou letech šestou nemoc. Začala horečkama, doktorka nám řekla, že v krku nic nemá a že musíme počkat do pondělka jak se to vyvine /byl pátek/. Teploty neustávaly, naopak čím dál byly silnější. Byly jsme všichni úplně vyřízení, malý plakal a plakal a já nevěděla co s ním, čípky pomohly na chvíli a pak nanovo. V neděli ráno jsem ho zavezla na pohotovost, tam mi paní doktorka řekla, že to vypadá na šestou nemoc. Odpoledne jak když utne, Míša bez horečky, jak znovuzrozený. Další ráno se osypal a to jsem věděla, že už to máme za sebou, vyrážka nesvědí a konečně jsme spali, jedli a já jsem si oddechla. Takže vydržet, ale tak jak ryhle přijde tak po 2-3dnech odejde...

 • Andy 04.11.2013 20:47:36

  V pátek jsme byli u lékařky s horečkou a průjmem. Nasadila malé dietu (což pro ní bylo velké trápení,moc ráda papá),s tím, že je to střevní viróza.Horečka trvala tři dny. V sobotu se osypala,tak jsem myslela,že jsou to potničky, horečkou byla celá splavená.V pondělí už jsem nevydržela a opět letěla k doktorce. Malá nám plakala, měla pupínky na celém tělě, jen dolní končetiny ne. V obličeji také. Lékařka diagnostikovala šestou nemoc. Tvrdila mi, že pupínky nesvědí, ale malá byla vyřízená ve dne i v noci a to už neměla teplotu ani jiné příznaky. Jsem přesvědčená, že jí to svědilo. Chudinky, když neumí ještě mluvit...Malé je 16měsíců. Zdravím a přeji všem,které to postihne pevné nervy.

 • Lucie 14.06.2013 13:40:53

  Zdravím, máme podle dr.šestou nemoc, ale také máme pupínky v obličeji..

 • Alexandra 04.10.2012 16:17:54

  Zdravím ve spolek. V pátek mi malá dostala febrilní křeče následkem horečky, okamžitě nás odvezla rychlá do nemocnice, sráželi to diazepanem a pak ještě čípkama. Horečku měla v pátek, pak jí to vyskočilo v noci, v sobotu dop. byla dobrá, ale odpoledne jí museli znova srážet. CCA v neděli se jí udělala taková ne moc silná vyrážka okolo pusinky, na rukách a trošku na nohách. Krk, trup a záda měla čistý. myslíte že by to mohla být 6.nemoc? Odebrali nám krev a výsledky budou až příští týden, proto se ptám. Půlka dr. mi totiž řekla že to 6. nemoc je a druhá půlka že ne, že to má jen s horečky. Díky

 • šestá nemoc irena 16.08.2012 15:38:12

  jsem za tuto stránku ráda,mojí skoro 8mi měsíční dcerce vyskočila včera teplota na skoro 41"C a k tomu průjem,nevěděl jsem co s ní jak pořád plakala,až večer se to po panadolu zlepšilo,noc byla hrozná a dnes zase horečku,ať už to zkončí,chudinka malá..

 • dieta steiner 29.07.2012 12:06:55

  Pěkný den,

  Ctěl bych se zeptat zda se drží dieta u 5 a 6 dětské nemoci.
  Jak dlouho podávat Dithiaden.
  Děkuji

 • Lucka 04.05.2012 13:46:07

  Děkuji za tyto stránky, mnohé mi objasnily.. Vypadá to, že tuto nemoc právě proděláváme, ale která z nich to je, to asi neví ani paní doktorka (druhá, ke které jsme jeli), takže nám sdělila, že je to pátá a šestá nemoc. Začalo to červenými skvrnkami pod očima - mysleli jsme, že je to ze sluníčka, druhý den odpoledne horečky, které jsme srazili, ale následující noc se vrátily. Jeli jsme k doktorce (první, naše dětská), ale ta to zřejmě nepoznala, to už měla malá flíčky po těle. Osypala se až 3. den poté, co začaly horečky. Měla ty motýlky pod očima a jinak červené krupičky na obličeji, po těle, ruce, nohy. Teď už to ustupuje, tak snad bude dobře. Hodně sil, jsou to chudinky, naší malé je rok, tak neví, co se s ní děje..

 • Martina 17.02.2012 17:03:26

  taky ted hledám nějaké info o páté a šesté namoci. pravděpodobně máme tu šestou. dnes jsme se pěkně osypali a 2-3 dny zpět nás trápily vysoké horečky. v pondělí jedme k lékaři.

 • šestá nemoc Gabriela 24.09.2011 17:30:03

  Dobrý den,mám 10 měsíční dcerku.právě proděláváme šestou nemoc,podle naší doktorky.Teplota nám odezněla ale trápí nás vyrážka,máme ji druhý den,tet ale pozoruji že ji začínáme mít i na obličeji v oblasti víček a spánku.Tak se chci pozeptat jestli jste se s tím někdo setkal.

  • Re: šestá nemoc Zdenka 03.10.2011 19:33:18

   Právě hledám odpověď na stejnou otázku, proč při šesté dětské nemoci mé 9m dcery se vysévá vyrážka i na obličeji. Podle odborné literatury by se měla obličeji vyhnout, nerozumím tedy, co by jí mohlo být...

 • otravna venda 15.08.2010 19:00:36

  Je to otrava, všude něco číhá. V Motole mi nabídli nějakou imunokúru, nakonec jsme na to použili curenzym. Byl dobrý.


Pátá nemoc patří do témat

Adresář

Pátá nemoc ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Pátá nemoc

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku