Pátá nemoc

Pátá a šestá dětská nemoc

Lucie Regenermelová
28.07.2010

Znáte pátou a šestou nemoc? Nejsou tak známé jako třeba spalničky nebo neštovice, ale podobně jako ony patří mezi nejčastější dětská onemocnění.

Obě tyto nemoci jsou si na první pohled docela podobné - jsou virového původu a šíří se vzduchem. Projevují se vyrážkou a mívají lehký průběh, takže nevyžadují zvláštní léčbu. Proti žádné z nich se neočkuje, ale jejich proděláním získá organismus celoživotní imunitu.

A jak přišly ke svým podivným jménům? V době, kdy se pro ně hledaly názvy, byly nejrozšířenějšími dětskými nemocemi plané neštovice, spalničky, zarděnky a příušnice. A tak je lékaři pojmenovali jednoduše podle toho, že byly v pořadí pátá a šestá.

Pátá dětská nemoc

Pátá nemoc postihuje hlavně děti školního věku, ale zcela není vyloučena ani u dospělých jedinců. Navíc je vysoce nakažlivá. Inkubační doba je 6-18 dnů. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje na jaře a na podzim.

Charakteristické projevy nemoci

První den po nakažení se u dítěte objeví jasně červené tváře, oblast okolo úst je bledá, dítě může mít mírnou horečku. Na obličeji mívá vyrážku ve tvaru motýlka. Vyrážka může mírně svědit a zasahuje i oblast končetin.

Po dvou až čtyřech dnech vyrážka zbledne a za sedm dní zcela vymizí. Dítě už není infekční. Vyrážka se však může znova objevit během následujících měsíců, třeba když se kůže podráždí sluncem, třením a pocením, případně dojde-li k přehřátí organismu.

Jen v ojedinělých případech se u nemocného dítěte objeví rýma, zánět hltanu nebo lehká angína.

Léčba

Je zaměřena pouze na mírnění příznaků. Lze podávat léky proti svědění či bolestem kloubů nebo paracetamol na snížení teploty. Dítě by mělo mít klid, po dobu příznaků nejlépe v postýlce. Jakmile vyrážka zmizí, může do dětského kolektivu.

Komplikace

U dětí se sníženou imunitou nebo onemocněním krve, například anémií, může nemoc způsobit vážné komplikace, proto vždy vyhledejte lékaře. Těhotné ženy by se měly vyhýbat styku s nemocným dítětem. Ve vzácných případech může infekce přejít na plod a způsobit potrat.

Kdy vyhledat lékaře

Každou vyrážku je lepší ukázat lékaři. Jedině ten pozná, zda jde o pátou nemoc, nebo jinou chorobu provázenou kožními projevy. Navštívit lékaře je nutné, pokud se objeví vyrážka již při vysoké teplotě nebo pokud vyrážka neustupuje.

Šestá dětská nemoc

Toto onemocnění je velice časté u starších kojenců a batolat, nejčastěji se objevuje ve věku od 6-24 měsíců. Inkubační doba je 5-15 dnů.

Charakteristické projevy šesté nemoci

První den po nakažení se u dítěte objeví vysoká horečka, a to kolem 40 stupňů Celsia, která přetrvává 3-5 dnů. Teprve když teplota klesne k normálu, objeví se u dítěte vyrážka v podobě drobných růžových pupínků. Vyrážka se šíří na krk, trup a na horní končetiny. Na rozdíl od páté nemoci se nevyskytuje v obličeji. Do dvou až tří dnů vyrážka bledne, pupínky zcela vymizí. Vyrážka nesvědí, proto ji nemusíme nijak léčit.

Jen v ojedinělých případech se může u nemocného dítěte objevit slabá rýma, zánět hltanu, kašel, mírné zduření mízních uzlin na krku a šíji.

Léčba

Spočívá pouze ve zmírnění příznaků nemoci. Základem léčby je klid na lůžku, snižování teploty pomocí sirupů a čípků a dostatečný přísun tekutin. S nemocným dítětem nechoďte do kolektivu.

Kdy vyhledat lékaře

Nejnebezpečnější jsou u této nemoci vysoké teploty, při nichž malým dětem hrozí febrilní křeče. Pokud tedy vysoké horečky trvají déle než tři dny, navštivte raději lékaře.

 

Zažili jste vy u svého dítěte jednu z těchto nemocí?

Autor: Lucie Regenermelová

V létě hrozí mnohem častěji úrazy páteře
Nejvhodnější antikoncepce pro náctileté

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...